„Istý človek vznešeného pôvodu odchádzal do ďalekej krajiny prevziať kráľovstvo a potom sa mal vrátiť. Zavolal si svojich desiatich sluhov, dal im desať mín a povedal im: „Obchodujte, kým sa nevrátim!
Keď sa po prevzatí kráľovstva vrátil, dal si zavolať sluhov, ktorým dal peniaze, aby zistil, koľko kto získal. (Lk 19, 12-13; 15)
Je viac než isté, že záverečné zúčtovanie sa bude žiadať aj odo mňa a tiež aj od teba. A to:
– z môjho preinvestovaného času; komu a čomu som venoval najviac času a prečo?
– z mojich využitých talentov, schopností;
– z mojej lásky k druhým;
– z toho čo som získal a akým spôsobom som to získal;
– z toho čo som rozdelil a čo som si ponechal; či som si naozaj ponechal len toľko čo som skutočne potreboval;
– z toho čo som sľúbil a nesplnil;
Je múdre spraviť si z času na čas poriadnu inventúru života. Vhodným miestom sú duchovné cvičenia, ale to nie je podmienka. Inventúru si môžeme urobiť všade.
Prišiel prvý a vravel: „Pane, tvoja mína získala desať mín.“ On mu povedal: „Správne, dobrý sluha; pretože si bol verný v maličkosti, maj moc nad desiatimi mestami.“ Prišiel druhý a vravel: „Pane, tvoja mína vyniesla päť mín.“ Aj tomuto povedal: „Ty maj moc nad piatimi mestami.“ Iný prišiel a hovoril: „Pane, hľa, tvoja mína. Mal som ju uloženú v šatke; bál som sa ťa, lebo si prísny človek: berieš, čo si si neuložil, a žneš, čo si nezasial.“ On mu povedal: „Zlý sluha! Podľa tvojich vlastných slov ťa súdim. Vedel si, že som prísny človek že beriem, čo som si neuložil, a žnem, čo som nezasial?“ prečo si teda nedal moje peniaze peňazomencom a ja by som si ich bol po návrate vybral aj s úrokmi?“ A tým, čo tam stáli, povedal: „Vezmite mu mínu a dajte ju tomu, čo má desať mín.“ Oni mu vraveli: „Pane, veď má desať mín!“ Hovorím vám: „Každému, kto má, ešte sa pridá, ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má. (Lk 19, 16-26)
Aj dnes každý z nás dostal od Pána mínu, a môžeme povedať, že nie jednu, my sme úplne zmínovaní – len, aby sme tie milosti prijali a využili. Amen.
Pre informáciu:
mina (hebr. máneh): váhová jednotka (miera hmotnosti) v Starom zákone nebola minca, ale miera hmotnosti, asi 685 g; jej peňažná protihodnota bola 100 drachiem;
a drachma (grécky peniaz): bola strieborná minca (4 g) v hodnote fenického štvrťšekela a jedného rímskeho denára;
Rímsky denár (lat. denarius): strieborná minca vážiaca asi 4 gr.; bol dennou mzdou robotníka vo vinici a denným žoldom rímskeho vojaka;
O vašej poslušnosti už vedia všetci. Preto mám z vás radosť, ale chcem, aby ste boli múdri v dobrom a neskúsení v zlom. (Rim 16, 18-19 )
Apoštol Pavol aj nás povzbudzuje, aby sme boli múdri v dobrom. To je to správne používanie tých mín. Amen.
Pridaj komentár