Druhý najzdieľanejší článok na internete za rok 2011

Je to článok z názvom: “Čo naozaj chcú učitelia povedať rodičom”

Učitelia musia často vychovávať nielen deti, ale aj ich rodičov. Mnohí pedagógovia však majú práve s rodičmi problém a stáva sa, že s prácou za katedrou skoncujú. Uviedol to portál cnn.com.

Uznávaný a cenami ovenčený učiteľ Ron Clark, ktorý založil vlastnú akadémiu v Atlante sa porozprával s bývalou riaditeľkou istej americkej školy o veciach, ktoré by rodičia mali vedieť.

Sme učitelia, nie pestúnky

Učitelia sú vzdelaní profesionáli, ktorý pracujú s deťmi každý deň a vidia ich v inom svetle ako rodičia. Vedia preto často rodičom poradiť aj vo výchove. To je však kameň úrazu.

Rodičia rady od učiteľov neprijímajú a nechcú počuť nič negatívne na adresu svojho potomka. Avšak, ako tvrdí bývalá riaditeľka, ak by si rady učiteľov vzali včas k srdcu, mohli by sa vyhnúť nepríjemnostiam s deťmi do budúcnosti.

Dôvera nadovšetko

Inou nepríjemnou a pre učiteľa vyčerpávajúcou situáciou je konfrontovať rodičov s nedostatkami v správaní ich ratolestí. Rodičia začnú svoje dieťa obraňovať a pravdivosť informácie od učiteľov spochybňujú.

Vzťah medzi učiteľom a rodičom sa naštrbí. Rodičia by si nemali na overovanie privolávať iných žiakov, alebo sa pýtať syna či dcéry, či je výrok učiteľa pravdivý.

Stop ospravedlňovaniu

Bývalá pedagogička upozorňuje rodičov aj na neustále ospravedlňovanie detských chýb. Niektorí ospravedlňujú deti bez ohľadu na situáciu a nedbajú pritom na následky. „Nečudujte sa, ak vaše dieťa bude mať 25 rokov, sedieť na gauči vo vašom byte a napchávať sa lupienkami,“ uvádza ako hrozivý príklad pedagogička, ktorú Ron Clark nechcel menovať.

Buďte rodičmi, nie vyjednávačmi

Otcovia aj matky by si mali uvedomiť, že občas je viac než dobré, ak sa dieťa dostane do problémov. Pomáha mu to budovať jeho charakter a dá mu to lekciu do života. Ak dostane dieťa z testu 79 bodov, zaslúži si to. Dobré vzťahy medzi učiteľmi a rodičmi nerobí ani vyjednávanie o inej známke, či vyššom počte bodov za test.

Chodenie po tenkom ľade

Učitelia majú pri svojej práci zviazané ruky a pri vzdelávaní detí občas balansujú na tenkom ľade. Aj malá chyba pri výchove dieťaťa v škole sa môže zmeniť na katastrofu.

„V triede jednej učiteľky sa dieťa pomaľovalo fixkami po celej tvári. Učiteľka sa mu snažila farbu z tváre zmyť a dieťaťu ostal na tvári červený fľak. Rodičia zavolali médiá a učiteľka prišla o zamestnanie,“ uviedla bývalá pedagogička.

Rodičom radí, aby si vždy overili, ako sa hocijaká negatívna udalosť stala. Každá minca má totiž dve strany a nie vždy má ich ratolesť pravdu.

zdroj: internet

Aj ja som si dovolil upozorniť rodičov na nedostatky v správaní ich syna, či dcéry na hodinách náboženskej výchovy. Ďakujem tým rodičom, ktorí to prijali ako normálnu vec a podnikli patričné kroky na zlepšení správania ich dieťaťa. Zaujímavé je na tom, že tých rodičov, ktorých som pred tým poznal a myslel som si, že to v pohode príjmu; ich reakcia bola zlá a urazili sa na mňa. Chceli mi to spočítať. No čo by ste im  na to povedali. Ja to myslím dobre, aj oni to myslia dobre – nech rozhodne dieťa. A už je to jasné.

Dnes to majú učitelia veľmi ťažké, no zároveň vidím, že to povolanie učiteľa milujú a fandím im. Koľko trpezlivosti musia mať s deťmi, ale aj s ich rodičmi. Rodičia sa zastávajú svojich detí a to za každú cenu. Neuznajú chybu dieťaťa, ale obvinia učiteľa, že nevie učiť a pozitívne vplývať na deti. Čo táto nešťastná filozofia rodičov prinesie do budúcnosti. Neviem. Možno školy nebudú existovať a deti sa budú všetko učiť doma cez internet a médiá. A budú ako monitor, ale najmúdrejšie na svete.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Človeče, prečo si tak málo ceníš seba, keď si taký vzácny Bohu? Prečo zisťuješ, z čoho si stvorený - a načo si stvorený, to neskúmaš?
sv. Peter Chryzológ