Dôležitosť ohlasovania zdravého učenia

Príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši. 

Prečo často nechceme počuť také pevné, neochvejné učenie? Čo je podstatou takého zdravého učenia?

Zdravé učenie by nám nemalo dávať žiadne falošné nádeje. A preto musí byť postavené na pevnom základe, ktorým je Pravda.  Ježiš je Pravda. A  Cirkev nás s autoritou vyučuje pravdu. Prečo nás Cirkev vyučuje pravdu? Aby nám pomohla rásť vo viere. Prečo potrebujeme vieru? Aby sme žili zdravým životom. Aké krásne je to, keď máme vieru v Ježiša Krista. Zvestovalo sa nám Božie slovo, živé a večné a poslušnosťou tomuto zdravému učeniu sme si očistili duše, aby sme mali bratskú lásku bez pokrytectva. Preto sa zo srdca navzájom vrúcne milujeme.

Keď sa mi naskytne stretnutie s bratmi a setrami, ktorých veľmi málo poznám alebo ich vôbec nepoznám, tak podľa možných okolností sa ich zvyknem spýtať:  Kde sa Vám ohlasuje evanjelium? Kde ho počúvate, keď skoro vôbec  nechodíte do kostola? Počúvate rádio Lumen alebo pozeráte televíziu Lux. Alebo chodíte niekde na duchovné stretnutia a prednášky. Poväčšine nie sú v kontakte s evanjeliom, ale dobre funguje ich obranný mechanizmus: Veď nežijeme až tak zle. Ak nepomôžeme, zle neurobíme. Akurát, že nechodíme do kostola. Možno časom budeme chodiť. Samozrejme, že nemôžem odcudzovať týchto ľudí alebo ich začať ponižovať a vyhrážať sa im peklom. Avšak pravdu im musím povedať. Sú tu a teraz. Treba využiť príležitosť. Pán Ježiš využil každú príležitosť na to, aby povedal ľuďom pravdu. Stretnutie so Samaritánkou pri studni. So Zachejom pod stromom a potom v jeho dome. Farizejovi Šimonovi pri spoločnej hostine v jeho dome. Tiež si však musíme uvedomiť, že pred Herodesom mlčal. Poslúchajme Ducha Svätého a dovoľme mu, aby nás v tejto oblasti ohlasovania viedol.  Ježiš ustanovil Cirkev, aby na zemi do konca sveta vyučovala jeho evanjelium. Cirkev na zemi v každej dobe plní jeho misijný príkaz: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu. Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený.”  

Je veľmi dôležité, aby sa toto zdravé učenie ohlasovalo aj dnešnému človeku a to nielen v našich kostoloch, ale  treba využiť podľa okolností a možností každú príležitosť. Veď sme nedostali Ducha bojazlivosti, ale Ducha sily, lásky a rozvahy. Preto sa nehanbime za svedectvo o našom Pánovi, ani za jeho Evanjelium, veď ono je Božou mocou na spásu každému, kto verí.

Pevné, zdravé učenie môže otriasť našimi zónami pohodlia, komfortu. Čo sa však nedá povedať o falošnom, vlažnom učení, ktoré  nám len šteklí uši.

Niektorí “veriaci” bratia a sestry sa v našich kostoloch cítia dotknutí, keď kňaz hovorí o hriechoch a jeho dôsledkoch. Pravda je však taká, že my veľmi radi hrešíme, ale neradi o tom počúvame, že hrešíme. “Najlepšie” je to vtedy, keď kňaz vo farnosti vyhovie ľuďom vo všetkom a má od nich pokoj a oni od neho. Môžu tam žiť takmer všetci svätým životom alebo opačne.

“Ak kňaz nechce stratiť svoju dušu, potom hneď, ako vznikne vo farnosti nejaký neporiadok, nesmie ostať ticho, musí prekonať všetky ľudské ohľady, ako aj strach z nenávisti svojich veriacich. Nesmie dovoliť, aby mu bolo čokoľvek prekážkou pri plnení jeho povinností, i keby si bol istý, že bude zabitý, keď bude zostupovať z kazateľnice. Pastier, ktorý chce konať svoje povinnosti, musí stále držať v ruke svoj meč.”  (Sv. Ján Mária Vianney)

“Ak má kňaz zomrieť v dôsledku svojich námah a utrpení, to nie je zlá vec.” (Sv. Ján Mária Vianney)

“Keď Ján Mária Vianney niesol v procesii dve hodiny monštranciu, niekto sa ho spýtal, či nie je unavený, on všeak odpovedal: Prečo by som mal byť unavený? Ten, ktorého som niesol, niesol aj mňa.”  (Sv. Ján Mária Vianney)

Všetci sa potrebujeme sýtiť zdravým učením. Všetci potrebujeme smerovanie. Aj ja mám svojich duchovných vodcov. A zdieľam sa s nimi o tom, čo vyučujem a oni mi pomáhajú svojimi radami a skúsenosťami. Alebo si mám myslieť, že som už osem rokov kňazom a nepotrebujem od spolubratov žiadnu pomoc, veď ja viem už všetko. Tak to by bol veľký omyl. Pyšné srdce sa protiví Bohu, ale pokorným dáva svoju milosť. Ak kňaz ohlasuje zdravé učenie, ale do jeho srdca vstúpil určitý druh pýchy, z jeho života a slov nebude vyžarovať láska.  A láska, podobne ako viera, je bez skutkov mŕtva.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Nemôžeme sa celkom prispôsobiť svetu a žiť jeho životom a pritom sa nevzdialiť od Boha a tým stratiť všetko.
František Saleský