Svätosť s bohatstvom, to veľmi k sebe pasuje alebo ani nie. Čo si o tom myslíte?

Otec biskup Rudolf Baláž nám na duchovných cvičeniach pred diakonskou vysviackou povedal, že čo sa stalo v nedeľu v jednom kostole. “Farár, ktorého si všetci veľmi vážili, ich prekvapil. Po omši vyhlásil, že toto bola jeho posledná bohoslužba a odchádza nielen z farnosti, ale aj z kňazstva. Ide sa ženiť (civilný sobáš). Mnohí veriaci plakali. Pred kostolom mu chceli podať ešte naposledy ruku a ktorým sa to podarilo, trasľavým hlasom vyznávali, že je to aj ich vina. Pretože len prijímali Božie dary z jeho rúk, ale málo sa zaň modlili. – Čo k tomu dodať? Postoj veriacich bol pekný, ale treba priznať aj to, že sa málo modlil predovšetkým sám kňaz. Ktovie kedy držal v rukách Breviár a ruženec? Ktovie, kedy naposledy meditoval. Takéto pády, totiž, neprichádzajú náhodou. Tie sú dávno pripravované ľahostajnosťou toho, ktorý mal ponuku a veľkú šancu byť svätým. Je to vždy zdesenie, ak nositeľ svetla – Lucifer sa tak nešťastne vnútorne pokazí, že jeho krásne meno stane sa hrôzou. A to je vždy vtedy, ak z apoštola vyrastie Judáš.” (z poznámok z duchovných cvičení)


Diabol pokúša kňazov, aby sa nemodlili (Breviár, ruženec), nekázali a ani nežehnali. Keď kňazi takýmto pokušeniam podľahnú, prestanú sa modliť, nekážu a ani nežehnajú, ľahko sa sami dostanú do osídiel zlého. Otec biskup Rudolf Baláž nám pred kňazskou vysviackou povedal i takéto rady: “Buď čistý, lebo nečistému sa veľmi ťažko sedí v spovednici. Jednak ho to nebaví, ale aj každý počutý hriech sa mu stáva novou výčitkou. Kto má pomôcť ľuďom, ktorí sú deptaní zlobou, ak nie kňaz čistého srdca? Buď čistý, lebo nečistému sa veľmi ťažko káže. Nachádza sa vo vnútornom protirečení. Ten, kto často prichádza do styku s hriechom, má byť čistý, aby sa v špine neutopil. Zachovaj si čistotu mysle v pohľadoch, slovách i skutkoch. Rozdávaj svoj čas, sily i nadanie, ale žiarlivo si chráň svoju vnútornú morálnu čistotu.” (z poznámok z duchovných cvičení)


S otcom biskupom Rudolfom Balážom som bol v osobnom kontakte aspoň raz do mesiaca. Chodil na kňazské rekolekcie a na prvú v sobotu v mesiaci na Staré Hory – kde si konal spolu s veriacimi Fatimské soboty. Takmer vždy sa ma spýtal na modlitbu, že či sa modlím Breviár, rozjímam nad Božím slovom, adorujem a pod. To ma aj tak povzbudzovalo k tomu, aby som tieto veci praktizoval v mojom kňazskom živote, a nedaj Bože, aby som klamal otcovi biskupovi. Veľmi rád spomínam na každodenné ranné modlitby Breviára + ruženca, spolu s veriacimi, v kostole v Brezne – Mozorníkovo. V niektorý deň nás ráno v kostole o 06.00 hod. bolo aj dvadsať. A spomínam rád na chvíle, keď mi otec biskup Rudolf len tak zavolal, a spýtal sa ma na to, že ako sa mám a či mi niečo nechýba. Bol to starostlivý otec. Terajšia skúsenosť – nikto nezavolá. A človek sa cíti úplne odpísaný od nich.


Prosím Vás, modlite sa za nás kňazov, aby sme sa nepripodobňovali tomuto svetu. Viem, že to nie je jednoduché mnohým veciam odolávať. Každý kňaz, ktorý už vlastne neslúži ako kňaz, zanechal túto službu, v našej krajine veľmi chýba, ako pastier, učiteľ a služobník všetkých. Je to veľká strata. Pamätajme na Ježišove slová: “Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu!” Pre päť diecéz v seminári v Nitre študuje vo všetkých ročníkoch sotva 55 bohoslovcov. Viem, že za posledné tri roky sa narodilo menej detí na Slovensku, ako bolo úmrtí. V počte obyvateľov na Slovensku začíname klesať. V susednom Rakúsku si v inzercii pre nehnuteľnosti môžete nájsť ponuku na kúpu kostola. Máte dosť peňazí, tak si môžete kúpiť kostol. Vo svete platí, že za peniaze si môžete kúpiť všetko. Nedaj Bože, aby sa to dostalo aj do vnútra Cirkvi. Alebo sa hovorí, že peniaze hýbu svetom. Niektorí ľudia si žijú na vysokej nohe alebo sú už za vodou. Bežné frázy, ktoré môžete počuť na zemi. Svet so svojim bohatstvom je ľakavý. Pán Ježiš 2000 rokov učí ľudí, aby sa tomuto svetu nepripodobňovali. Keď chce niekto zbohatnúť len pre seba, tak to je zlá túžba. Máme pamätať na slová Pána Ježiša; lebo on povedal: “Blaženejšie je dávať, ako prijímať.” Položme si otázku, chce Pán Ježiš mať bohatých kňazov vo svete alebo chudobných. Svätosť s bohatstvom, to veľmi k sebe pasuje alebo ani nie. Čo si o tom myslíte?

Daj nám, Pane, väčšiu vieru. Prosíme ťa za duchovné povolania, aby boli dobrí pastieri a prišli k nám a učili nás správne a múdro, podľa Tvojho slova. Chránili ľudí pred nepriateľom našej spásy. A boli chudobný v duchu. Nepoliehali sa na márnivé bohatstvo a nemali záľubu v prepychovom bývaní.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Nebuďte na nič naviazaní do takej miery, aby ste sa znepokojovali, či sa vám to podarí. Zverte to do Božích rúk.
sv. František Saleský