Ak si robíš plán pre svoj život, je dobrým zvykom nechať si tam priestor aj pre chyby, ktoré vyvolajú kritiku. Koniec koncov nikto nie je dokonalý, každý z nás robí chyby, ktoré treba naprávať. “Kto robí sa aj pomýli a kto nič nerobí sa ani nepomýli,” tak hovorí i naše príslovie.
Možno si počul(-a) o obchodníkoch, ktorí si každý rok dávajú bokom určité množstvo peňazí a nazývajú ich “fond neúspešných obchodných podnikov.” Počítajú s tým, že sa môžu pomýliť, keď budú robiť obchody s novými produktami a budú používať nové obchodné metódy.
Ešte lepšia myšlienka, než počítať s chybami vo svojom rozpočte, je poučiť sa zo svojich chýb. Veľký huslista Ole Bull prežíval ťažké chvíle, keď začal verejne vystupovať. Kritika v novinách bola nekompromisná. Jeden z kritikov USA, ktorý bol na neho najprísnejší, bol dvakrát tak starý ako Ole Bull. Mladý hudobník sa chcel brániť. Bol zarmútený a v depresii. Rozhodol sa však, že urobí niečo úplne opačné. Navštívil kritika, poďakoval mu za to, čo napísal, a opýtal sa ho, čo by mu poradil. Podľa jeho rady potom cvičil a cvičil. To ho priviedlo k veľkému zlomu. Z priemerného hudobníka sa stal uznávaný majster svojho nástroja.
Kritika neznamená, že si bezcenná osoba. Naopak! Môže to znamenať, že si významná osoba. Možnože je ľadová a raní ťa, ale aj tak môže byť vyjadrením chvály. Niektorí, čo ťa kritizujú, to robia preto, lebo ti závidia. Iný si môžu myslieť, že majú viac talentu než ty a že by to spravili lepšie. Na jednej strane môže byť určitá forma užitočná. Tak či onak, vždy v tom bude aj určitá pochvala.
Pridaj komentár